Przeskocz do treści

Witaj na stronie Zakładu Systemów Transportowych!

Nasz Zakład jest jednym z trzech zakładów, funkcjonujących w Instytucie Transportu, na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej. Kierownikiem zakładu jest Pan dr hab. Piotr Sawicki.

Dane kontaktowe:
Zakładu Systemów Transportowych
Politechnika Poznańska | Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu | Instytut Transportu
ul. Piotrowo 3 60-965 Poznań
Tel. +61 665 22 49
Fax. +61 224 45 07
email. piotr.sawicki@put.poznan.pl

Zapraszamy do bieżącego odwiedzania - będziemy sukcesywnie zamieszczali tu ważne i ciekawe informacje z życia Zakładu oraz Uczelni.

W dniu 25 marca 2024 roku odbyło się seminarium Zakładu Systemów Transportowych Instytutu Transportu. Gościliśmy tego dnia Profesora Jana-Dirka Schmockera z Kyoto University, który wygłosił referat pt. Utilising Crowdsourced Data for Travel and Activity Estimation. Następnie wystąpił Profesor Piotr Sawicki z referatem Measuring Transport Exclusion - Practical and Methodological Insight . Oba referaty spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno studentów jak i pracowników Wydziału.

Serdecznie zapraszamy na wykład profesora Jana-Dirka Schmöckera dotyczący zagadnień wykorzystywania danych pozyskanych od użytkowników (typu crowdsourced) do analizy ich zachowań transportowych. Wykład odbędzie się w poniedziałek, 25 marca w sali 101, w budynku A5. Początek o godzinie 11:45.

Profesor Schmöcker jest pracownikiem Zakładu Zarządzania Obszarami Miejskimi w Uniwersytecie Kioto. Jego badania koncentrują się na zagadnieniach modelowania zachowań podróżnych w sieciach publicznego transportu zbiorowego, włączając w to zagadnienia wykorzystania danych czasu rzeczywistego oraz pozyskiwanych od użytkowników. Prace te mają na celu przyczynienie się do zwiększenia zrównoważenia mobilności w miastach, a także do stymulacji dyskusji nad tym, kiedy systemy transportowe zapewniają użytkownikom „wystarczającą dostępność”.

Wykład odbędzie się w ramach seminarium Zakładu Systemów Transportowych Instytutu Transportu, w ramach którego przewidziane jest też wystąpienia dra hab. Piotra Sawickiego dotyczące zagadnień modelowania zjawiska wykluczenia komunikacyjnego.

Jest nam miło poinformować, że 31.01.2024 zostało zawarte porozumienie między Politechniką Poznańską a Zarządem Transportu Miejskiego w Poznaniu, Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznań, Stowarzyszeniem ITS Polska - SmartCity Lab oraz PTV Mobility Poland sp. z o.o. w zakresie budowy operacyjnego modelu ruchu, integrującego w oprogramowaniu VISUM wiele źródeł danych, w tym dane z rozkładami jazdy zapisane w standardzie GTFS, z automatycznego systemu zliczania pasażerów oraz z operacji wykonywanych za pomocą systemu biletu elektronicznego. Polem doświadczalnym będzie obszar Miasta Poznania w modelu ruchu. Celem Projektu będzie również przygotowanie metodyki budowania standardowego planistycznego modelu operacyjnego dla średniej wielkości miasta.

ExtendSim Adopter Program

Z przyjemnością informujemy, że Zakład Systemów Transportowych Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu jest uczestnikiem programu ExtendSim Adopter w roku akademickim 2023/2024.

Mamy zaszczyt znaleźć się po raz piąty na liście wysokiej jakości akredytowanych instytucji, które wymieniają się wiedzą w zakresie symulacji obiektowej wspieranej przez narzędzie ExtendSim. Członkostwo w programie ExtendSim Adopter daje nam możliwość dzielenia się wiedzą z naszymi studentami z logistyki transportu na poziomie magisterskim, oraz lotnictwa i kosmonautyki, a także lotnictwa na poziomie inżynierskim.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie: https://extendsim.com

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt e-mailowy z dr inż. Hanną Sawicką: hanna.sawicka@put.poznan.pl

extendsim adopter logo

ExtendSim Adopter Program

Z przyjemnością informujemy, że Zakład Systemów Transportowych Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu jest uczestnikiem programu ExtendSim Adopter.

Mamy zaszczyt znaleźć się po raz czwarty na liście wysokiej jakości akredytowanych instytucji, które wymieniają się wiedzą w zakresie symulacji obiektowej wspieranej przez narzędzie ExtendSim. Członkostwo w programie ExtendSim Adopter daje nam możliwość dzielenia się wiedzą z naszymi studentami z logistyki transportu na poziomie magisterskim oraz lotnictwa i kosmonautyki na poziomie inżynierskim.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie: https://extendsim.com

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt e-mailowy z dr inż. Hanną Sawicką: hanna.sawicka@put.poznan.pl

ExtendSim certificate 2023

Szanowni Państwo!

Gorąco zachęcamy do udziału w naszych studiach podyplomowych pt. "Inżynieria Ruchu i Planowanie Transportu". Nadchodząca edycja będzie już czwartą i mają odbywać się w formie stacjonarnej (zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rektora Politechniki Poznańskiej w sprawie organizacji działalności Politechniki Poznańskiej w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/23).

Wszystkich chętnych zapraszamy do złożenia wniosku poprzez uczelniany system rekrutacyjny. Zasady rekrutacji można znaleźć tutaj: https://www.put.poznan.pl/studia-podyplomowe/zasady-rekrutacji

W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny:


szymon.fierek@put.poznan.pl
tel.: +48 61 665 22 60 

1-szy Turniej Zrównoważonej Mobilności Europejskich Uniwersytetów wraca po przerwie spowodowanej pandemią. Serdecznie zachęcamy wszystkich studentów, doktorantów i pracowników oraz osoby wspierające do uczestnictwa. Turniej odbędzie się w dniach 20 września - 13 listopada br.

Drużyna PP zakończyła swój udział w turnieju na miejscu 5-8 po porażce w ćwierćfinale z Uniwersytetem w Parmie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział! Jednocześnie Przepraszamy za wszelkie problemy techniczne i niedogodności związane z działaniem aplikacji.

Czytaj dalej... "I Turniej Zrównoważonej Mobilności Europejskich Uniwersytetów – 20.IX – 13.XI.2021"

ExtendSim Adopter Program

Z przyjemnością informujemy, że Zakład Systemów Transportowych Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu jest uczestnikiem programu ExtendSim Adopter.

Mamy zaszczyt znaleźć się po raz trzeci na liście wysokiej jakości akredytowanych instytucji, które wymieniają się wiedzą w zakresie symulacji obiektowej wspieranej przez narzędzie ExtendSim. Członkostwo w programie ExtendSim Adopter daje nam możliwość dzielenia się wiedzą z naszymi studentami z Logistyki Transportu na poziomie magisterskim.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie: https://extendsim.com
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt e-mailowy z dr inż. Hanną Sawicką: hanna.sawicka@put.poznan.pl

Zapraszamy na realizowany we współpracy z PMAcademy webinar poświęcony lokalizacji inwestycji punktowych (POI – Points of Interests). Prelegentami będą dr inż. Paweł Zmuda-Trzebiatowski, pracownik naszego wydziału oraz Pani Joanna Sarbiewska z Databout.pl

Webinar startuje 24.11 o godz. 16:00. Link do zapisów, aktywny do 24.11. 14h: https://app.evenea.pl/event/852046-17/

ExtendSim Adopter Program 

Z przyjemnością informujemy, że Zakład Systemów Transportowych Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu już drugi rok jest uczestnikiem programu ExtendSim Adopter.

Znajdujemy się na liście akredytowanych instytucji, które wymieniają się doświadczeniami w zakresie symulacji obiektowej wspieranej przez narzędzie ExtendSim. Otrzymaliśmy licencję sieciową, dzięki której możemy dzielić się wiedzą z naszymi studentami na specjalności logistyka transportu na poziomie magisterskim. 

Więcej informacji jest dostępnych na stronie: https://www.extendsim.com

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt e-mailowy z dr inż. Hanną Sawicką: hanna.sawicka@put.poznan.pl